Podłogi olejowane ozdabiają coraz więcej mieszkań i domów. Uwypuklają piękno naturalnego surowca i są niezwykle przyjazne dla alergików, ponieważ nie przyciągają kurzu. Poza tym, pokrycie drewna kolejnymi warstwami oleju sprawia, że podłoga jest odporna na zniszczenia, a niewielkie rysy można usunąć samodzielnie.
Na deski nakładane są dwie warstwy oleju, bezbarwnego lub barwionego. Impregnat wnika w strukturę drewna, zwiększając w ten sposób jego trwałość. Podkreśla też jego naturalny charakter. Dodatkowo, podłogi powlekane olejami charakteryzują się dobrą zdolnością swobodnego „oddychania" - drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci.
Pamiętaj, by regularnie odkurzać podłogę, bo piasek i twarde drobiny są jej największym wrogiem. Rób to przy użyciu miękkiej szczotki do odkurzacza, przeznaczonej do drewna i parkietu, ewentualnie delikatnej zmiotki.
Myjąc podłogę, zadbaj o to, by nie pokrywać jej zbyt dużą ilością wody. Do czyszczenia desek najlepiej użyć dobrze odsączonego, płaskiego mopa z mikrofibry. Pamiętaj też, by często go płukać. Do wody dodaj koncentrat do czyszczenia podłóg olejowanych – wybór preparatów znajdziesz w zakładce „Środki pielęgnacyjne”.
Czy wiesz, że olej wykorzystywany do zabezpieczania podłóg to w rzeczywistości mieszanina? Mogą się w niej znajdować oleje: lniany, słonecznikowy, osetowy, sojowy, a także woski z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).
Doskonała faktura drewna nie wymaga poprawy – trzeba ją tylko odpowiednio wykończyć i utrwalić. W tym celu deski podłogowe Baltic Wood, przy pomocy precyzyjnej technologii, pokrywane są aż 7 warstwami lakieru, dzięki czemu stają się mocne, trwałe, nabierają pięknego, jednolitego połysku.
Podłogi Baltic Wood wykończone są lakierem w wersji półmatowej i matowej.
Szczególnie wymagającym klientom, Baltic Wood proponuje uszlachetnienie podłóg lakierem komercyjnym o wyjątkowej odporności na ścieranie (wynik 5400 obrotów w teście Tabera, świadczący o ponad 2,5 x większej wytrzymałości powłoki lakierniczej).
Jeśli posiadasz drewnianą podłogę pokrytą lakierem i chcesz, aby stanowiła ona ozdobę Twojego domu przez długie lata, zawsze używaj środków pielęgnacyjnych dedykowanych tego typu uszlachetnieniom. Dzięki temu przedłużysz żywotność powłoki i uzupełnisz drobne rysy i uszkodzenia, które mogą powstać na powierzchni w czasie użytkowania.
Podłogi lakierowane odkurzaj specjalnie do tego przeznaczoną szczotką lub miękką zmiotką. Przynajmniej raz z w tygodniu użyj koncentratu do czyszczenia podłóg lakierowanych z serii Baltic Protect System™.
Podłoga z naturalnego drewna sprawia, że pomieszczenie nabiera ciepła i niepowtarzalnego charakteru. Deski podłogowe są więc ozdobą, ale także inwestycją na wiele lat. Ich zaletą jest wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Jak więc dbać o podłogę z drewna?
Jak często odkurzać podłogę z drewna?
Dobrze robić to dwa razy w tygodniu, a nawet częściej, jeśli mieszka z nami zwierzę. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z miękkim włosiem, przeznaczoną specjalnie do podłóg drewnianych.
Jak uniknąć drobnych zarysowań na podłodze?
Po pierwsze, regularnie sprzątać. Po drugie, zabezpieczyć nogi krzeseł, stołów i mebli filcowymi podkładkami. Pamiętajmy też, by regularnie odkurzać te elementy, bo piasek i kurz łatwo przykleja się do filcu.
Czy podłogę z drewna można myć wodą?
Tak, choć pamiętajmy, że jej nadmiar niszczy deski. Najlepiej więc zmywać podłogę przy użyciu dobrze odsączonego, płaskiego mopa z mikrofibry. I często płukać go w zimnej wodzie z dodatkiem środka pielęgnującego.
Utrzymanie naturalnych drewnianych podłóg w dobrej kondycji przez długie lata wymaga regularnego sprzątania nie tylko tych pomieszczeń, w których położone są deski. Brud czy piasek z jednego pokoju bardzo łatwo przenosi się do pozostałych, dlatego warto regularnie odkurzać całe wnętrze i regularnie trzepać wycieraczkę, by nie wnosić piasku do środka.